ÜRÜN HAKKINDA

TANIM

Çimento esaslı, polimer ve bağlayıcı katkılı, tek kat olarak uygulanabilen makine ile uygulamaya imkan sağlayan katkılar içeren ince makine sıvasıdır. TS EN 998-1 / Kagir Harcı-Özellikleri- Bölüm 1: Kaba ve ince sıva harcı GP sınıfına uygundur.

KULLANIM YERLERİ

• İç ve dış mekanlarda
• Tuğla, gaz beton, beton, brüt beton gibi yüzeylerdeki sıvama işlerinde kullanılır.
• Yüzeylerdeki kırıkların, çatlakların ve deliklerin tamiratında kullanılabilir.

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

• Ahşap, OSB, PVC, bitüm yüzeylere, boyalı ve metal yüzeylere uygulanmaz.
• Dış yüzeylerde 24 saat içerisinde don olacak yüzeylerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
• Direk güneş ve kuvvetli rüzgar altında uygulamadan kaçınılmalıdır. Mutlaka yüzey sıcaklığının +5°C ile +25°C arası olduğu durumlarda uygulama yapılmalıdır.
• Uygulamalarda koruyucu eldiven kullanılması önerilir. Daha detaylı koruyucu önlemler için lütfen ürüne ait malzeme güvenlik bilgi formuna bakınız.

AVANTAJLARI

• Tek bileşenlidir, hazırlanması ve uygulaması kolaydır.
• Malzeme kolay pompalanabilir.
• Kolay mastarlanabilen yapısıyla büyük yüzeylerde uygulama rahatlığı sağlar. Sarkma yapmaz.

YÜZEY HAZIRLIĞI ve KULLANIM ŞEKLİ

Uygulama yapılacak yüzey temiz, sağlam, boya ve kazınmış sıvalardan arındırılmış ve nemli olacak şekilde önceden ıslatılmış olmalıdır. Özellikle brüt beton, gaz beton gibi su emiciliği yüksek olan yüzeylerde Frigya Makine Sıvası (FRG-6002) ile serpme tabaka uygulaması daha iyi sonuç verecektir. Serpme sıva tabakası 2-3 mm kalınlıkta uygulanmalıdır. Kalınlık 1,5 cm’yi geçmemelidir. Serpme tabakası yapıldıktan sonra en az 24 saat beklenmeli ve sıvaya başlamadan önce serpme yüzeyi nemlendirilmelidir. Makine sıvası pompası karıştırıcı miksere yakın bir konumda, pompalama makinesi sıvayı kolay ve hızlı bir şekilde uygulama yüzeyine pompalaması için yeterli hortum genişliğine ve uzunluğuna sahip olmalıdır. Sıva yüzeye pompalanmadan önce pompa hortumu kolay bir akışın sağlanabilmesi için ıslatılmalıdır. Karıştırıcı mikser içerisine bir miktar su konulmalı ve pompa çalıştırılarak hortum, hortum ağzı ıslatılma işlemi gerçekleştirilir. Karıştırıcı tank içerisinde 5-6 kg su konularak 1 Torba (25 kg) Frigya Makine Sıvası (FRG-6002) makine içerisine yavaş yavaş ilave edilir. Hazırlanan sıva karıştırma ve püskürtme makinesi ile istenilen kalınlıkta yüzeye püskürtülür. Daha sonra yüzey uzun mastar yardımıyla mastarlanarak düzgün bir görünüm elde edilir. Sıva belirli bir süre çektikten sonra tir llenir. Pompalama esnasında uygulayıcı ya da pompacı püskürtme ağzını uygulama yüzeyinden en az 30 cm uzaklıktaki mesafeden tutmalıdır. Sıvanmış yüzeyler iklim şartları göz önünde bulundurularak zaman zaman sulanırsa çok sağlam bir sıva yüzeyi elde edilir. Uygulamayı takip eden 2-3 gün boyunca sıva, nemli tutulmalıdır.

SARFİYAT

1 cm kalınlık için 13 – 14 kg/m2