ÜRÜN HAKKINDA

TANIM

Çimento esaslı, polimer katkılı, agrega içeren tek kat olarak uygulanabilen ince hazır sıvadır. TS EN 998-1 / Kagir Harcı- Özellikleri-Bölüm 1: Kaba ve ince sıva harcı. GP sınıfına uygundur.

KULLANIM YERLERİ

• İç ve dış mekanlarda
• Tuğla, gaz beton, beton, brüt beton gibi yüzeylerdeki sıvama işlerinde kullanılır.
• Yüzeylerdeki kırıkların, çatlakların ve deliklerin tamiratında kullanılabilir.

DİKKAT EDİLECEK NOKTALAR

• Ahşap, OSB, PVC, bitüm yüzeylere, boyalı ve metal yüzeylere uygulanmaz.
• Dış yüzeylerde 24 saat içerisinde don olacak yüzeylerde kesinlikle kullanılmamalıdır.
• Direk güneş ve kuvvetli rüzgar altında uygulamadan kaçınılmalıdır. Mutlaka yüzey sıcaklığının +5°C ile +25°C arası olduğu durumlarda uygulama yapılmalıdır. Dış yüzey uygulamalarında uygulamadan sonra yüzey 24 saat içerisinde güneşten, yağmurdan, rüzgardan ve dondan korunmalıdır.
• Uygulamalarda koruyucu eldiven kullanılması önerilir. Daha detaylı koruyucu önlemler için lütfen ürüne ait malzeme güvenlik bilgi formuna bakınız.

AVANTAJLARI

• Tek bileşenlidir, hazırlanması ve uygulaması kolaydır.
• Kolay mastarlanabilen yapısıyla büyük yüzeylerde uygulama rahatlığı sağlar. Elyaf takviyesiyle kılcal çatlakların oluşmasını, yüzey aşınmasını engeller.

KULLANIM ŞEKLİ

Uygulama yapılacak yüzey temiz, sağlam, boya ve kazınmış sıvalardan arındırılmış olmalıdır. Yüzey nemli olacak şekilde önceden ıslatılmış olmalıdır. Özellikle brüt beton, gaz beton

gibi su emiciliği yüksek Frigya Hazır Sıva (FRG-6001) serpme tabaka uygulaması daha iyi sonuç verecektir. Serpme sıva tabakası 2-3 mm kalınlıkta uygulanmalıdır. Kalınlık 1,5 cm’yi geçmemelidir. Serpme tabakası yapıldıktan sonra en az 24 saat beklenmeli ve sıvaya başlamadan önce serpme yüzeyi nemlendirilmelidir. 1 Torba (25 kg) Frigya Hazır Sıva (FRG- 6001) 6-6,5 kg su içerisine ilave edilerek macun kıvamına gelene kadar 400-600 devir/dk mikser ile karıştırılır. Hazırlanan karışım 5 dk dinlenmeye bırakılır, daha sonra tekrar karıştırılır. Hazırlanan harç sıva tahtasına alınarak istenilen kalınlıkta yüzeye mala ile uygulanır. Daha sonra yüzey mastarlanarak düzgün bir görünüm elde edilir. Sıva belirli bir süre çektikten sonra (elle sertleşme kontrol edildikten sonra) kauçuk mala ile tir llenir. Sıvanmış yüzeyler iklim şartları göz önünde bulundurularak zaman zaman sulanırsa çok sağlam bir sıva elde edilir. Uygulamayı takip eden 2-3 gün boyunca sıva, nemli tutulmalıdır.

SARFİYAT

1 cm kalınlık için 14 – 15 kg/m2